Spillefilmer på TV fordelt på produksjonsland
Tallene nedenfor gjelder antall filmvisninger på NRKs kanaler og på TV 2s hovedkanal. Siden filmer kan vises flere ganger i løpet av samme år, er antall filmvisninger langt høyere enn antall filmtitler. Spesielt gjelder dette NRK, fordi samme film kan ha blitt vist på flere kanaler.

Informasjon om NRKs filmvisninger etter produksjonsland er hentet fra NRKs analyseavdeling, som utarbeider programstatistikk og statistikk for bruk av radio og fjernsyn. Oversikten inkluderer NRK1, NRK2 (fra 1996) og NRK3 (fra 2007). NRK Super er inkludert fra 2012.

Informasjon om filmvisninger på TV 2s hovedkanal er innhentet fra TV 2s researchavdeling.

Spillefilmer på TV fordelt på produksjonsland 1991 - 2015 (prosent)

Produksjonsland1990199119921993199419951996199719981999  
NRK            
Norge 61119111018131715 
Norden ellers 4111067584 
Europa ellers 314234333533252821 
Nord-Amerika 493641384335504358 
Andre 10115878843 
Totalt 100100100100100100100100100 
Antall filmvisninger totalt 154122151151174272213286223 
TV 2            
Norge ----29057 
Norden ellers ----20370 
Europa ellers ----52628 
Nord-Amerika ----9189908683 
Andre ----10001 
Totalt ----100100100100100 
Antall filmvisninger totalt ----132253234287298 
Produksjonsland2000200120022003200420052006200720082009  
NRK            
Norge10111125221213131412 
Norden ellers4555865647 
Europa ellers29202817201916181522 
Nord-Amerika45485046485962575954 
Andre111567344676 
Totalt100100100100100100100100100100 
Antall filmvisninger totalt339346327403402416441552540597 
TV 2            
Norge3334468131410 
Norden ellers06264910131410 
Europa ellers9376685786 
Nord-Amerika85868684847573656273 
Andre2221123111 
Totalt100100100100100100100100100100 
Antall filmvisninger totalt272285366343334307233249282319 
Produksjonsland201020112012201320142015  
NRK        
Norge1414111211- 
Norden ellers55645- 
Europa ellers2223202316- 
Nord-Amerika5452585545- 
Andre565619- 
Ukjent----4- 
Totalt100100100100100- 
Antall filmvisninger totalt7367161 1481 3271 166- 
Antall unike filmtitler197255192189150- 
TV 2        
Norge9812151911 
Norden ellers7136473 
Europa ellers862564 
Nord-Amerika757278756780 
Andre111111 
Totalt100100100100100100 
Antall filmvisninger totalt306339329315318343 
Antall unike filmtitler173141484655 
Merknader:

Tall for TV 2 omfatter bare hovedkanalen, ikke TV 2 Filmkanalen, Zebra, Bliss etc.

NRK2 startet sine sendinger i 1996 og NRK3 i 2007. NRK Super er inkludert fra 2012.

Bruk av data:
Alle data på medienorges nettsider kan fritt benyttes såfremt både originalkilde og medienorge oppgis som kilder.

I mange tilfeller har medienorge mer omfattende eller mer detaljerte data enn det som presenteres på disse nettsidene.
Har du slike spørsmål kan du henvende deg til medienorge på telefon eller e-post.

 
MEDIENORGE ©2017 medienorge@infomedia.uib.no