Programprofil for norske TV-kanaler
Tall for sendetid fordelt på programkategorier for NRKs kanaler er hentet fra NRKs analyseavdeling som utarbeider programstatistikk og statistikk for bruk av radio og fjernsyn. Denne statistikken presenteres årlig i NRKs allmennkringkasterregnskap. TV 2s programprofil er fra og med 1995 hentet fra TV 2s årsmelding som inneholder statistikk for programvirksomhet og sendinger. For 1993 og 1994 er profilen utabeidet av NRKs analyseavdeling. For TV3 og TVNorge finnes det kun profiler for 1993 og 1994. Disse er utarbeidet av NRKs analyseavdeling.

Så langt som mulig inneholder profilene kun reelle programmer. Det betyr at NRKs interaktive sendinger uten redaksjonelt innhold (Svisj o.l.) ikke er inkludert. Det samme gjelder TV 2s programflate 'Sonen'. TV 2 inkluderer selv 'Sonen' i sin programstatistikk fra og med 2009.
hent data

Programprofil for TV 2 1993 - 2015 (prosent timer)

Kategori
1993
1994
 
Nyheter87 
Samfunnsspørsmål57 
Hjem/fritid/livsstil12 
Drama4043 
Underholdning168 
Sport1011 
Barn/ungdom01 
Religion20 
Natur&vitenskap22 
Kultur11 
Musikk53 
Undervisning00 
Reklame810 
Annet24 
Totalt100100 

Kategori
1995
1996
1997
1998
1999
 
Nyheter139988 
Mennesker og samfunn1118151312 
Drama2833323131 
Komedie1011789 
Show85663 
Sport76789 
Krim, action, eventyr66111013 
Dokumentar, natur54455 
Været33222 
Musikk, kultur32233 
Religion, livsfilosofi11011 
Barne-tv33334 
Annet31110 
Totalt100100100100100 
Timer totalt4 7875 2005 1085 6005 609 

Kategori
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
 
Nyheter91198999876 
Mennesker og samfunn11111113141616171613 
Drama29302921232219222327 
Komedie1091011111010101114 
Show56812111212131314 
Sport991099910897 
Krim, action, eventyr1078118811997 
Dokumentar, natur5443333222 
Været2211111111 
Musikk, kultur2333321101 
Religion, livsfilosofi1111111101 
Barne-tv7766888999 
Annet0001000000 
Totalt100100100100100100100100100100 
Timer totalt5 5405 6555 8235 9506 0455 9375 7226 0206 3416 144 
Kategori
2010
2011
2012
2013
2014
2015
 
Nyheter698876 
Mennesker og samfunn121413131316 
Drama282523202126 
Komedie121086812 
Show161822272322 
Sport987694 
Krim, action, eventyr671091010 
Dokumentar, natur212422 
Været111111 
Musikk, kultur000000 
Religion, livsfilosofi000000 
Barne-tv967761 
Annet000000 
Totalt100100100100100100 
Timer totalt6 1406 1836 5466 8146 7976 695 
Merknader:

Sendinger uten redaksjonelt innhold, dvs. interaktive sendinger som Svisj o.l. hos NRK - er ikke inkludert i timetallet. For TV 2 er ikke Sonen inkludert, da dette ikke ble regnet som redaksjonelt innhold hos TV 2. Programinformasjon er inkludert i grunnlaget for NRKs profil, men ikke i TV 2s.

For NRK er regionale sendinger tatt med inn i timegrunnlaget for programprofilen fra og med 2004. Dette har små konsekvenser for de andre programtypenes andeler.

TV 2s programprofil inkluderer ikke reklame. Unntaket er årene 1993 og 1994 hvor reklame er med.

Bruk av data:
Alle data på medienorges nettsider kan fritt benyttes såfremt både originalkilde og medienorge oppgis som kilder.

I mange tilfeller har medienorge mer omfattende eller mer detaljerte data enn det som presenteres på disse nettsidene.
Har du slike spørsmål kan du henvende deg til medienorge på telefon eller e-post.

 
MEDIENORGE ©2017 medienorge@infomedia.uib.no