Antall nettaviser
Forsker Sigurd Høst samler hvert år inn informasjon om alle norske aviser som kommer ut minst én gang i uken - også de som ikke er organisert i Mediebedriftenes Landsforening (MBL) eller Landslaget for lokalaviser (LLA). Oversikten over antall nettaviser er hentet fra rapporten Avisåret, som Høst utarbeider hvert år. Rapporten kom tidligere ut i Institutt for journalistikks rapportserie, men utgis fra og med 2007 av Høgskulen i Volda. Les siste utgave her.

Oversikten under gjelder betalte papiravisers nettutgaver og omfatter ikke gratisaviser eller rene nettaviser.

Antall nettaviser 1996 - 2016

Type nettavis1996199719981999  
Oppdaterte nyheter, dagsavis-5912 
Fyldig nettavis16363747 
Smal nettavis, notisavis29161918 
Egen hjemmeside17101519 
Annet9663 
Totalt71738699 

Type nettavis200020012003200520062008  
Oppdatert nyhetstjeneste47----- 
Oppdaterte nyheter, dagsavis-3923386069 
Oppdaterte nyheter, fådagersavis-716365877 
Fyldig nettavis576366442824 
Smal nettavis, notisavis223851634926 
Egen hjemmeside131324241721 
Annet435221 
Totalt143163185207214218 

Type nettavis2010201120122013201420152016  
Oppdaterte nyheter, dagsavis63585762646666 
Oppdaterte nyheter, fådagersavis483238466690101 
Fyldig nettavis40584943261611 
Smal nettavis, notisavis44464635311917 
Smakebiter fra papiravisen-467763 
Egen hjemmeside20192121211512 
Annet354911104 
Totalt218222221223226222220 
Betalingsordning25152755125151 
Merknader:

Gjelder utgangen av året eller januar året etter.

Kravet til oppdatering er strengere for fådagersaviser fra og med 2008 og ytterligere skjerpet i 2010. For dagsaviser er kravet til oppdatering strengere fra 2003 og framover. Kravet til fyldig nettavis er at den må ha minst fire nyhetssaker som er mer enn en kort notis.

For perioden 1997-1999 omfatter oversikten bare dagsaviser.

Informasjonen kartlegges ikke hvert år.

Bruk av data:
Alle data på medienorges nettsider kan fritt benyttes såfremt både originalkilde og medienorge oppgis som kilder.

I mange tilfeller har medienorge mer omfattende eller mer detaljerte data enn det som presenteres på disse nettsidene.
Har du slike spørsmål kan du henvende deg til medienorge på telefon eller e-post.

 
MEDIENORGE ©2017 medienorge@infomedia.uib.no